Ako vybrať nábytok do spálne

Spálňa nie je len o spánku, ale hlavne o prebúdzaní do nového dňa, o uskladnení čo najväčšieho množstva oblečenia a je aj našou oázou pokoja a relaxu. Príjemné prostredie spálne dokáže ovplyvniť našu náladu už zrána, nie je preto zlým nápadom si túto miestnosť zútulniť a nechať si na jej zariaďovaní záležať, tak aby bola aj praktická.
Atmosféra je veľmi dôležitá. Spálňa by v ideálnom prípade mala byť orientovaná na sever, prípadne na severozápad alebo severovýchod. Severná strana zaručí príjemný chládok počas teplých dní. V takto orientovanej miestnosti bude vždy o čosi chladnejšie v porovnaní so zvyškom bytu. Zároveň vás nezobudia slnečné lúče, ak si cez víkend chcete dopriať o čosi dlhší spánok. Ak ste však ranostaj a ranné slnko vás dobre naladí, bude pre vašu spálňu vhodnejšia východná strana.

                                SNOW_spalna_1

Výber nábytku

Nábytok vyberajte podľa pôdorysu a rozmeru izby. Základ tvorí kvalitná a pohodlná manželská posteľ. Ak ste sám, myslite na to, že šírka lôžka by mala byť minimálne 80 cm. Čím širšia posteľ, tým väčšie pohodlie. V našom spálňovom nábytku nájdete rôzne skrine, komody, nočné aj toaletné stolíky. Úložného priestoru nikdy nie je dosť. Nepreplňte však izbu zbytočným nábytkom. Do malej miestnosti voľte posteľ s úložným priestorom. Nízke komody s nedostatkom úložného priestoru vymeňte za šatníkové skrine. Ak vám to rozmer miestnosti dovoľuje, doplňte nábytok rôznymi skrinkami a komodami, nezabúdajte ani na nočné stolíky, zrkadlá či stojanové lampy, ktoré zas dotvoria intímnu atmosféru.

Čomu sa v spálni vyhnúť? Počítačom a televíznym prijímačom, zbytočným stolíkom, na ktorých sa aj počas vášho voľna a času určeného na oddych kopí vaša práca. Vyhnite sa aj veľkým rastlinám, ktoré budú vyžadovať prílišnú starostlivosť.

 Summer_spalna

Rozmiestnenie nábytku

Ako prvú umiestnite posteľ. Dbajte na to, aby priestor okolo postele mal minimálne 70 cm. Druhú postavte skriňu, tak aby ste sa bez ťažkostí dostali k oblečeniu. Skriňa nesmie tieniť prirodzené svetlo z okna, ani zasahovať do dverí. K posteli patria nočné stolíky, ktoré slúžia ako malý šikovný odkladací a úložný priestor pre drobné veci. Ostatný nábytok vyberajte podľa veľkosti miestnosti, vašich nárokov a tiež finančných možnosti.

 

Farby

Veľkú úlohu v spálni hrajú aj farby. Agresívne odtiene do spálne nepatria. Hoci červená môže zo začiatku pôsobiť vášnivo, po čase môže podnecovať k stresu a vnútornému nepokoju. Voľte preto skôr pastelové farby. Najvhodnejšie sú príjemné teplé odtiene, ktorých základom je hnedá, béžová, krémová či jemne oranžová farba. Teda také farby, ktoré pôsobia uvoľňujúco.

 

Doplnky

Ako prvé vám zrejme napadli vankúše. Vôbec sa nemusíte báť mať ich na posteli hneď niekoľko. V každom prípade by však mali ladiť s farbami a dizajnom spálne. Obrázky alebo obrazy môžete zvoliť v rôznych prevedeniach, ich farba a téma by však takisto mala ladiť so zariadením a s ostatnými doplnkami spálne.

Záclony sú neodmysliteľným prvkom. Hlavnou úlohou záclon je zútulnenie priestoru, čo ale neznamená, že ich musíte mať za každú cenu. Na závesy radšej zabudnite, tie totiž opticky zmenšujú priestor, čo je najmä v panelákových spálňach zväčša neželaný efekt.

Práve opačne pôsobí zrkadlo, ktoré by v spálni nemalo chýbať. Priestor opticky zväčšuje a svojím spôsobom aj presvetľuje. Moderné sú dnes veľké zrkadlá umiestnené na vstavaných skriniach.

                                    KARDAMON_spalna_galeria_1

Posteľ

Posteľ si väčšinou vyberáme na veľa rokov. Mala by sa nám skutočne páčiť a zároveň poskytnúť pokojný nočný odpočinok. Ponuka postelí na trhu je v dnešnej dobe naozaj obrovská. Ktorú si máte vybrať, aby ste rozhodnutie neskôr neľutovali?

Na začiatok si položte nasledovné otázky:

  • ako by mala posteľ vyzerať (jej tvar, farba, ladenie s interiérom miestnosti)?
  • ako často plánujete posteľ využívať (príležitostné spanie, každodenné spanie)?
  • akú kvalitu materiálov a spracovania požadujete?
  • akými funkciami by mala byť vybavená?
  • koľko by mala stáť?

 

Matrac

Aký matrac je dobrý matrac? Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Dobrý matrac je taký, na ktorom sa vyspíte do ružova. Ráno nevstávate s bolesťami chrbtice a kĺbov a nie ste mrzutí. Naopak, ste svieži a oddýchnutí. Spánok nám zaberie až tretinu dňa. Nemali by sme ho preto brať na ľahkú váhu. Kúpou kvalitného matraca, roštu a vankúša investujeme do zdravého spánku a teda do seba. Tvrdosť matraca je jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere. Telesná hmotnosť človeka, obľúbená poloha počas spánku a poloha pri zaspávaní sú hlavnými faktormi, ktoré musíme brať do úvahy pri výbere správnej tvrdosti matracu. Tvrdosti označujeme skratkami T1-T5 a pri označení platí, čím vyššie číslo, tým vyššia tvrdosť.

                                  IDEA_galeria_1